UPUSTVA I INFORMACIJE O BEZBEDNOSTI NA VODI
Plaže, kupališta, bazeni, obale reka i jezera mesta su velikog rizika za bezbednost dece, naročito ako ova mesta ne obezbeđuju posebne službe obučene za spašavanje na vodi. Utapanje je drugi najveći uzrok stradanja dece, a skoro 20% dece koja su spašena od utapanja, imaju trajne psihičke probleme.
Osnovno pravilo prilikom boravka dece „na vodi“, bez obzira na postojanje spasilačkih službi, jeste da deca moraju biti pod stalnim nadzorom roditelja ili osoba koja o njima brinu, bilo da se nalaze u samoj vodi ili se kreću oko nje. Ovo je posebno bitno za decu do 5 godina. Dovoljno je, samo nekoliko sekundi i manje od decimetra vode da bi se dete udavilo. U više od 40 % slučajeva deca su stradala dok su roditelji ili oni koji su se o njima starali razgovarali sa nekim drugim, telefonirali, čitali novine, knjigu, ili su pak, otišli „na trenutak“ nekim poslom – po sok, kafu i sl..
Kada su deca u pitanju, boravak pored vode, u vodi kao i na raznoraznim vrstama plovila, zahteva posebne mere bezbednosti u smislu ponašanja, nadzora i discipline koja podrazumeva obavezno nošenje siguronosnih prsluka. Sva deca a naročito neplivači tokom boravka na vodi i oko vode trebala bi da nose siguronosni prsluk, koji predstavlja jedinu pravu zaštitu od utapanja i mnogo je efikasniji od gumenih mišića i pojaseva (šlaufa).
Prsluk jeste malo neprijatan za nošenje, ali će sigurno sprečiti utapanje i spasiti život!