BEZBEDNOST DECE TOKOM IGRE
Na mestima koja su predviđena za igri i uživanje dece postoji niz otvorenih ali i skrivenih opasnosti. Čak i u zemlјama sa veoma razvijenim sistemom bezbednosti na dečijim igralištima dešavaju se povrede, a ne retko i smrtni slučajevi.
Prema dostupnim statističkim podatcima iz SAD, skoro 70% od preko 200.000 povreda na dečijim igralištima svake godine, posledica su pada na podlogu.
Glavni uzroci povreda sa fatalnim posledicama (10-12 smrtnih slučajeva u SDA) koje se javlјaju na javnim igralištima svake godine su: uplitanje delova odeće, učkura i šalova; pad na podlogu; zaglavlјivanje glave u otvore na rekvizitima, udarci lјulјaškom ili drugim pokretnim spravama. Tokom neprestanog petogodišnjeg praćenja i istraživanja razloga povreda na javnim igralištima u SAD, dobijeni su sledeći rezultati:
- Neadekvatno korišćenje ili kvar / nedostatak kontrole (44%),
- Neadekvatno održavanje (40%),
- Neprikladan dizajn (7%),
- Pogrešna montaža / Nepoštovanje planova i uputstava (6%), i
- Lociranje i planiranje prostora (3%).
Zakonski okvir
Europskom direktivom o opštoj sigurnosti proizvoda (2001/95/EC – The General Product Safety Directive (GPSD)), regulisana je oblast bezbednosti na prostorima za igru (igrališta, igraonice, rekreativno sportski tereni, prostori za igru i zabavu na vodi).
Takođe, Zakon o opštoj bezbednosti proizvoda (Sl. Glasnik RS, br. 41/2009), definiše prava i obaveze proizvođača i distributera vezane za bezbednost proizvoda koji se stavlјaju na tržište i u upotrebu, a u koje spadaju i dečija igrališta, odnosno oprema, rekviziti i dr.
Što se smatra bezbednim proizvodom, detalјno je opisano evropskim standardima, koji su usvojeni i prihvaćeni kao srpski standardi.
Standardi koji su objavlјeni od strane Instituta za standardizaviju Republike Srbije, koji se odnose na područje bezbednosti na prostorima za igru su:
SRPS EN 1176:2013 – Oprema i potrebna površina za dečija igrališta – deo 1. do 11.
SRPS EN 1177:2008 – Površine igrališta koje ublažavaju udar
SRPS EN 14960:2008 – Oprema za igru na naduvavanje – Bezbednosni zahtevi i metode ispitivanja
SRPS EN 15312:2012 – Oprema za više sportova za koju je slobodan pristup – Zahtevi, uklјučujući bezbednost i metode ispitivanja
SRPS EN 14974:2011 – Objekti za sportsku opremu sa točkićima – Bezbednosni zahtevi i metode ispitivanja
SRPS EN 1069-1:2011 – Tobogani za vodu – Zahtevi za bezbednost i metode ispitivanja – deo 1. do 2.
SRPS EN 15649-1:2012 – Plutajući proizvodi koji se koriste za rekreaciju u vodi – Klasifikacija, materijali, opšte, zahtevi i metode ispitivanja – deo 1. do 2.
Najvažniji od pomenutih dokumanata je Standard SRPS EN 1176:2013 – Oprema i potrebna površina za dečija igrališta – deo 1. do 11, koji propisuje opšte i posebne bezbednosne zahteve za uobičajene sprave na igralištima na otvorenom, kao i za dečije igraonice zatvorenog tipa.
Takođe, u Delu 7. ovog Standarda – Upustvo za ugradnju, kontrolu, održavanje i korišćenje, propisane su obveze vlasnika igrališta po pitanju sprovođenja inspekcijskih pregleda igrališta.
Obavezne vrste inspekcijskih ili kontrolnih pregleda su:
– prvi (ugradni) pregled – koji se vrši nakon ugradnje novog igrališta ili sprave
– godišnji pregled – detalјan pregled stanja celog igrališta
– operativni pregled – svakih 3 meseca, utvrđuju se nedostaci koji se pojavlјuju prilikom korištenja
– rutinski pregled – sprovode osposoblјeni vlasnika igrališta
Obveze i odgovornost
Proizvođači, distributeri i uvoznici smeju na tržište plasirati isklјučivo sigurne proizvode. Sigurnim proizvodima smatraju se igrališta i oprema koja ne predstavlјaja nikakav ili predstavlјaju prihvatlјivo nizak rizik za korisnike. Bezbednost igrališta za korisnika dokazana je ukoliko je igralište u skladu sa sigurnosnim zahtevima SRPS EN 1176:2013.
Obveza svakog vlasnika igrališta je da održava igralište tako da ne predstavlјa opasnost za život i zdravlјe korisnika, bilo da se radi o igralištu na javnoj površini, u vrtiću, školi, ili o igralištima u igraonicama, trgovačkim, ugostitelјskim objektima i dr.
To prvenstveno znači da sprave za igranje moraju biti održavane i ispravne, a ceo prostor igrališta uredan. Gotovo sve sprave moraju imati podloge za ublažavanje udara odgovarajućih dimenzija.
Vlasnik, odnosno odgovorna osoba, odgovoran je ukoliko dođe do povred deteta ili drugog korisnika igrališta, a ukoliko vlasnik nema dokaze da igralište zadovolјava zateve standarda, te da je svakodnevno održavano u ispravnom stanju, osim za štetu može odgovarati i za nemar, što bi moglo dovesti i do krivičnog gonjenja.